Alpine ADI613-BLK-6036 Black Steel Vertical File Blueprint Rolling Stand with 30 inch Hanging Clamps
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
ADI613-BLK-6036
Availability:
Contact us to confirm availability. - info@supremekitchenbath.com
Shipping:
Calculated at Checkout
test:
Test Field
Official PayPal Seal
  • Black Steel Vertical File Blueprint Rolling Stand with 30 inch Hanging Clamps
  • The AdirOffice Vertical File Rolling Stand with 12 Brackets 613 in black provides hanging blueprint storage that's convenient and easy to get to. The 12 pivot brackets swing out wide so it's a cinch to see and access your blueprints, plan drawings, maps, or other large documents. Just clamp your files into a hanging paper clamp and snap it onto 1 of the brackets. The brackets accommodate any size clamp, so you can fit documents in a variety of sizes onto this mobile blueprint stand at the same time. (Clamps are sold separately) This mobile blueprint rack is adjustable to fit even your largest files: the length is adjustable from 28 in. to 46 in., the width is 27 in., and the height is adjustable from 46 in. to 66 in. Made of solid steel, with a 240 lbs. W capacity (20 lbs. per bracket), this hanging file rack can hold a lot of documents. It's easy to move your documents from room to room on this mobile plan rack, which has four 3 in. swivel wheels. The front 2 lock to hold it stable when your get it to its destination. This hanging file rack with wheels comes with a limited lifetime warranty.
  • Widely swinging pivot brackets for easy access
  • Dimensions 66 in. H x 27 in. W x 46.5 in. D
  • Accommodates various sizes hanging clamps, twelve 30 inch hanging clamps are included