DreamLine D12522572-01 Unidoor-X 53 1/2 - 54 in. W x 72 in. H Hinged Shower Door in Chrome Finish
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
D12522572-01
Availability:
In stock
Shipping:
Free Shipping
Official PayPal Seal
This item qualifies for free shipping within the USA! (except to Hawaii & Alaska)
  • Unidoor-X 53 1/2 - 54 in. W x 72 in. H Hinged Shower Door in Chrome Finish
  • Premium, clear 3/8 in. (10mm) thick ANSI certified tempered glass for a luxurious look DreamLine exclusive ClearMax™ protective glass coating
  • Frameless glass design to give an open and airy feel to your shower space
  • Reversible for left or right wall installation to fit your specific layout
  • Solid brass glass-to-glass self-closing hinges
  • Configuration: Hinged panel with attached Shower Door and Inline panel
  • Model Size: 53 1/2 - 54 in. W x 72 in. H
  • Door walk-in: 24 in.
  • Stationary panel: 22.5 in.
  • Hinged panel: 6 in.
  • Hinged and Inline panels are attached to the wall by 1 in. anodized aluminum adjustable U-channel