Rev-A-Shelf 432-WF39-6C 6 in. W x 39 in. H Pull-Out Between Cabinet Wall Filler - Natural
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
432-WF39-6C
Availability:
Contact us to confirm availability. - info@supremekitchenbath.com
Shipping:
Calculated at Checkout
test:
Test Field
Official PayPal Seal
    • 6 in. W x 39 in. H Pull-Out Between Cabinet Wall Filler
    • Included: (1) Wood filler, (4) adjustable shelves with Chrome rails and mounting hardware
    • For use with: Wall Filler
    • Material: Maple Wood; Steel
    • Wall Filler w/Ball-Bearing Slides
    • Slide Type: 100lb Full-Extension Ball-Bearing Slides
    • Once installed simply attach your matching panel or door
    • Fillers do not go inside of a cabinet, they install in-between cabinets
    • Adjustable shelves
    • Designed for exactly a 6" opening for a 39" tall cabinet space
    • Door mount brackets: Adjustable door mount brackets are included and required for operation
    • Construction: Fully Assembled Maple Wood construction with a clear coat finish for durabiltiy
    • Comes fully-assembled and ready to install
    • Turn otherwise wasted space into useful storage
    • Full manufacturer's warranty included
For installation guide, click hereRev-A-Shelf 432-WF39-6C
Rev-A-Shelf's fillers revolutionized otherwise wasted space in your kitchen. Normally a "filler" or extra space is simply covered up with a decorative front, but with Rev-A-Shelf's line of fillers, it turns that otherwise wasted space in to useful space. Fillers are intended to be installed in new kitchen cabinet construction and will not work in existing cabinets. The 432 Wall Series is available for 3" and 6" widths and features adjustable shelves with chrome rails and full-extension ball bearing slides. Dimensions: 6"W x 11.13"D x 39"H