Rev-A-Shelf 5PD-24CRN 24 in Chrome Pull Down Shelf - Chrome
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
5PD-24CRN
Availability:
Contact us to confirm availability. - info@supremekitchenbath.com
Shipping:
Calculated at Checkout
test:
Test Field
Official PayPal Seal
  • 24 in Chrome Pull Down Shelf
  • Included: (1) Pull-Down shelving system and mounting hardware
  • For use with: Wall Cabinet
  • Material: Steel;
  • Minimum Cabinet Frameless Opening (Inches): 22.5
  • Pull-Down Shelves System
  • Brings item down 11-1/2" and 16-3/4" out of cabinet
  • Min/Max width: 22.25" - 23.62"
  • Locks in the down position for hands free use
  • Perfect for taller cabinets and can use more than one
  • Designed for a Wall Cabinet with at least a 21" Opening
  • Construction: Heavy gauge plated metal wire construction
  • Weight Capacity: 17 lb
  • Can be mounted to the floor or interior side of cabinet
  • Gas assisted lifting/lowering mechanism
  • Full manufacturer's warranty included
  • For installation guide, click hereRev-A-Shelf 5PD-24CRN
    Tired of dragging the dining room chair into the kitchen to reach everything in your wall cabinet? Introducing Rev-A-Shelf''s magnificent Pull-Down Shelving System. The 5PD Series is a chrome-plated two-tier pull-down shelf that brings hard-to-reach items down 11-1/2" while pulling out 16-3/4" from the cabinet. This functional pullout features a unique gas assisted lifting/lowering mechanism that provides unparalleled stability through the entire range of motion. The Pull-Down Shelving System includes both side and bottom mount brackets and is available for Wall 24" and 36" cabinets. Dimensions: 22.25"W x 10.5"D x 18.38"H